TIPA 2003

2013 – Corpus Christi, Texas

Live On-Site Contests

  • The Optimist – Best of Show Broadsheet Daily Newspaper
  • Chez Parker – 1st Place, Ad Copy & Design
  • Joel Weckerly – 1st Place, Print Sportswriting
  • Rachael Campbell – 1st Place, PR Press Releast Writing
  • Rachael Campbell – 1st Place, PR Crisis Management
  • Eyakem Gulilat, Brady Lane – 2nd Place, 2-Person Photo
  • Brady Lane – 3rd Place, Feature Photo
  • Lori Bredemeyer – 3rd Place, Copy Editing
  • Jonathan Smith – 3rd Place, Headline Writing
  • Rachael Campbell – 3rd Place, Radio Newscasting
  • Blake Farmer – Television Anchoring
  • Daniel Barcroft – Editorial Cartoon

Pre-submitted Contests (2002 Content)

Newspaper Categories (Division 1)

  • Optimist – 1st Place, Overall Excellence
  • Daniel Barcroft – 1st Place, Cartoon, “Sing Song”
  • Adam Chamberlain, Melanie Knox, Raphael Aguilera – 1st Place, Feature Page Design, “Epic Vision”
  • Jennifer McMichael – 2nd Place, News Feature Story, “Friends remember student”
  • Joel Weckerly – 2nd Place, Sports Feature Story, “First and 30”
  • Joshua Parrott – 2nd Place, Sports News Story, “Greedy Cats”
  • Gary Rhodes – 3rd Place, Sports Feature Photo, “Colby and Averie”
  • Daniel Carlson – Honorable Mention, Critical Review, “Clooney and Cathrine”
  • Emily Chastain – Honorable Mention, Feature Photo, “Are you getting my good side”
  • Paul Anthony – Honorable Mention, General Column, “Trust between journalists”
  • Daniel Barcroft – Honorable Mention, Illustration, “Juggling Act”
  • Daniel Barcroft – Honorable Mention, Info Graphic, “buckets of budget”
  • Paul Anthony – Honorable Mention, News Story, “city tells students to move”
  • Paul Anthony – Honorable Mention, Picture Page Design, “Sing song”
  • Joel Weckerly – Honorable Mention, Sports Column, “Football hazing”
  • Brian Roe – Honorable Mention, “New JV”

Yearbook Categories (Division 1)

  • Rafael Aquilera – 1st Place, Picture Essay, “Homecoming”
  • Christi Hilligoss – 2nd Place, Info Graphic, “transfer students”
  • Rafael Aguilera – 3rd Place, Feature Photo, “European getaway”
  • Rafael Aguilera – Honorable Mention, Feature Photo Color, “sing song”
  • Jennifer McMichael – Honorable Mention, Opening Package, “Making of a murderer”
  • Steve Holt – Honorable Mention, Opening Section Copy, “a super hero”
  • Gary Rhodes, Rafael Aguilera – Honorable Mention, “Christian concerts”
  • Steve Holt – Honorable Mention, Sports Copy, “rugena repeats”
  • Jennifer McMichael – Honorable Mention, Student Life Copy, “Homecoming”

Radio Categories

  • Marla Flippin – 1st Place, Production, “Young producers”
  • Dave Smith – 2nd Place, “Yeaton Interview”
  • Troy Shockley – 2nd Place, Sportscast, “Texas Sports Headlines”
  • Paul Gibson, Paul Anthony – 2nd Place, Spot News, “Morning Edition”
  • Marla Flippin, Troy Shockley – 2nd Place, Overall Newscast, “News Before Noon”
  • Paul Gibson, Paul Anthony – Honorable Mention, Feature Story, “KACU Morning Edition”
  • Marla Flippin – Honorable Mention, “News Before Noon”

Television Categories

  • Melanie Knox – 1st Place, Radio Newswriting
  • Gary Hamilton, Chris Scott – 3rd Place, Commercial, PSA, “Abilene Inside Connection”
  • Marla Flippin – Honorable Mention, Production, “Student cellist”
  • Carlos Hundley, Travis Tidmore, Chris Wilcoxson, Ryan Davis – 2nd Place, Public Affairs Program, “Inside connection”

Other Awards

  • Paul Anthony – 2nd Place, Print Internship, San Angelo Times

Leave a Comment

two + fourteen =