TIPA 2002

Annual Convention of the Texas Intercollegiate Press Association in Fort Worth.

Live On-Site Contests

  • Daniel Barcroft – 1st Place, Editorial Cartooning
  • Courtney McInnis – 1st Place, PR Crisis Management
  • Paul Anthony – 3rd Place, Print News Writing
  • Paul Anthony – 3rd Place, Newspaper Design
  • Joel Weckerly – 3rd Place, Print Sports Writing
  • Cody Dishman – 3rd Place, Radio Commercial Copy

Pre-Submitted Contests (2001 content)

Newspaper Categories

  • Daniel Barcroft – 1st Place, Cartoon
  • Paul Anthony – 1st Place, Headline
  • Melissa Dossey – 2nd Place, Humor Column
  • Steve Holt – 2nd Place, Feature Story
  • Steve Holt – 2nd Place, Opinion Page Design
  • Brady Lane – 2nd Place, News Photo
  • Paul Anthony – 2nd Place, News Feature Story
  • Christi Hilligoss – 2nd Place, Single Ad
  • Jason Craddock – 3rd Place, Informational Graphic
  • Daniel Carlson – 3rd Place, Critical Review
  • Rafael Aguilera – 3rd Place, Feature Photo
  • Jessica Smith – HM, News Page Design
  • Courtney McInnis – HM, Sports Feature Story
  • Steve Holt – HM, Sports Feature Story
  • Steve Holt – HM, Sports Column
  • Paul Anthony – HM, Feature Page Design
  • Optimist – HM, Overall Division 1 Newspaper
  • Staff – HM, Special Section

Yearbook Categories

  • Rafael Aguilera – 1st Place, Feature Photo
  • Paul Anthony – 1st Place, Copy-Academics
  • Ashley Kilburn – 2nd Place, Story Packaging-Opening
  • Prickly Pear – 2nd Place, Theme
  • Ashley Kilburn – 3rd Place, Design-Class or People
  • Ashley Kilburn – 3rd Place, Story Packaging-Academics
  • Rafael Aguilera – 3rd Place, Sports Feature Photo
  • Sarah Braim – 3rd Place, Story Packaging-Organizations
  • Gary Rhodes – 3rd Place, Sports Action Photo
  • Ryan Adams – HM, Feature Photo Color
  • Ryan Adams – HM, Picture Essay
  • Ashley Kilburn – HM, Copy-Opening Section
  • Megan Jackson – HM, Copy-Organization
  • Melissa Stoddard – HM, Copy-Academics
  • Chris Smith – HM, Copy-Sports Section
  • Prickly Pear – HM, Overall
  • Adrianna Fernandez – HM, Cover Design

Radio Categories

  • Paul Gibson – 1st Place, Spot News
  • Trevor Rose – 2nd Place, Spot News
  • Dave Smith – 3rd Place, Sportscast
  • Kristy Spencer – 3rd Place, Spot Commercial, PSA, Promotional
  • Kristy Spencer – 3rd Place, Production
  • Marla Flippin and Dave Smith – HM, Newscast Overall

TV Categories

  • Steve Holt – 1st Place, TV Sports Writing
  • Gary Hamilton – 2nd Place, TV News Writing
  • Gary Hamilton – 3rd Place, Feature Story
  • Nick Gibson – 3rd Place, Production
  • Sarah Reid – HM, Documentary
  • Carlos Hundley and Faith Spitsbergen – HM, Public Affairs Program

Leave a Comment

15 − 2 =