TIPA 2007

Live On-Site Contests

  • Jeremy Pond – 1st Place, Radio Announcing
  • Mallory Schlabach – 2nd Place, Newspaper Design
  • Jamie Worflar – 2nd Place, PR Crisis Management
  • Rachel Davis – 2nd Place, TV Advertising
  • Elizabeth Newman – 2nd Place, Press Release Writing
  • Mallory Schlabach – 3rd Place, Magazine Design
  • Elizabeth Newman – HM, Print Advertising
  • Brian Schmidt – HM, Sports Photography

    The Buckley Award went to Daniel Johnson-Kim

    Pre-Submitted Contests (2006 content)

    • Yearbook Categories
      • Anna Carroll – 1st Place, Feature Photo, “Sideline cheering”
      • Elizabeth Newman – 2nd Place, Opening Story Package, “100 Years”
      • Jonathan Diaz – 2nd Place, Cover Design
      • Jonathan Diaz – 3rd Place, Class Page/People Spread, “Who’s Who Seniors”
      • Mallory Sherwood, Brian Schmidt, Anna Carroll & Denton Josey – 3rd Place, Feature/Student Life, “Homecoming”
      • Elizabeth Newman – 3rd Place, Opening Section Copy, “100 years”
      • Rachel Wilson – 3rd Place, Academics Copy, “Learning commons”
      • Prickly Pear – HM, Overall Excellence
      • Zach Cunningham & Ashley Robinson – HM, Academics Story Package, “Study abroad”
      • Jared Fields & Brian Schmidt – HM, Sports Package, “Football”
      • Mallory Sherwood & Anna Carroll – HM, Organizations Package, “Night riders”
      • Brian Schmidt – HM, Sports Feature Photo, “Home run celebration”
      • Brian Schmidt – HM, Feature Photo Color, “Slippery slope”
      • Anna Carroll – HM, Photo Story, “Bid night”
      • Brian Schmidt – HM, Photo Essay, “Graduation”
      • Dani Linthicum – HM, Organizations Copy, “International justice”
      • Jonathan Smith – HM, Student Life Copy, “Soulforce”
      • Daniel Johnson – HM, Sports Copy, “Baseball”
    • Radio Categories
      • Sweepstakes – KACU-FM, Abilene Christian University
      • Jeremy Pond, Jessica Haseltine & Melissa Perkins – 1st Place, Overall Newscast, “News Before Noon”
      • Melissa Perkins – 1st Place, Spot News, “Texas News Break”
      • Jeremy Pond – 1st Place, Sportscast, “News Before Noon Sports”
      • Jeremy Pond – 1st Place, Commercial-PSA-Promo, “Greece Promo”
      • Jeremy Pond – 1st Place, Feature, “Courtroom”
      • Jeremy Pond – 2nd Place, Feature, “Air Show”
      • Jeremy Pond – HM, Documentary, “Texas House election”
      • Jeremy Pond – HM, Production, “SoulForce at ACU”
    • TV Categories
      • Danny Gambero & Scott Delony – 1st Place, Production, “Ghost Hunters”
      • Chris Tarrant – 2nd Place, Documentary, “Coffee, clubs & donuts”
      • Camille Painter – HM, Spot Commercial-Promo-PSA, “Field school”
    • Newspaper Categories
      • Jaci Schneider, Sarah Carlson – 1st Place, News Feature Story, “Rider gives”
      • The Optimist – 2nd Place, Overall Excellence
      • Jonathan Smith – 2nd Place, Editorial, “Dialogue necessary”
      • Brian Schmidt – 2nd Place, Feature Photo, “Reaching for the win”
      • Steve Holt – 3rd Place, Sports Feature Story, “From Walk-on…”
      • Dee Travis – HM, Critical Review, “Science of sleep”
      • Malloy Schlabach – HM, News Story
      • Brian Schmidt – HM, Picture Story, “Singing in the rain”
      • Daniel Johnson – HM, Sports News Story, “Malone throws”
      • Kelsi Peace – HM, Feature Page Design, “Capturing the heart”
      • Kelsi Peace – HM, Single Subject Presentation, “Bid Night”

            Leave a Comment

            3 + 9 =